BASINA, KAMUOYUNA

,

BASINA KAMUOYUNA;

Tokat’ın Erbaa ilçesinin yeşil çam kokulu dağlarının da uluslararası şirketlerin yerli işbirlikçileriyle beraber, siyanürle altın arama izini aldığını duymaktayız. “Birgün gazetesinden  Gökay Başcan’ın haberine göre 2011-2017 yılları arasından Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Ömer Özbay’ın CEO’luğunu yaptığı Verusa Holding, Tokat’ın Erbaa ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sakarat ve Boğalı yaylalarında 20 bin dönümlük arazide altın madeni arama ruhsatı aldı.10 milyon TL sermaye ile Galata Altın İşletmeli A.Ş kuran Verusa Holding, maden ruhsatını devrederek yapılacak tüm faaliyetleri bu şirket adıyla yapmaya karar verdi” bu güne kadar gaz dağlarında, fatsa Dağlarında binlerce ton siyanürle doğayı, zehirlerken, yeraltı sularınızda kirlettiği bilinmektedir.

Erbaa köylüleri ormandan hayvancılıktan geçimini sağlayarak, ülkemizin ekonomisine katma değer sunmuşlardır. Vatandaş olarak devletine olan görevini harfiyen yerine getirmiş, getirmeye de devam etmektedir. Binlerce ağacın kesilmesi, otlak alanların kıraç hale gelmesi, erozyonun artması, o dağlardan gelen suların bir kısmı yeraltı su rezervini kirletirken, bir kısmı da Yeşil ırmağı beslemektedir. Yeşil ırmağın geçtiği il ilçe, kasaba ve köylerde yaşayan milyonlarca canlının yaşamını da tehdit edeceği aşikârdır.

Doğal ortamın olmadığı yerde, ne beton yığınları, ne deste, deste banknotlar, nede altın yenilip içilir. Yapılan bu yanlıştan biran evvel dönülmelidir. Yanlıştan dönmek bir erdemdir.  Bu ülke vatandaşlarının gözleri yaşlı bırakılmamalıdır.

KAB-FED (Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu)   olarak canlarımızın bu haklı davalarında sonuna kadar yanlarındayız. Hak hiçbir zaman birileri tarafından lütuf olarak bu güne kadar sunulmamıştır. Haklı taraf demokratik, barışçıl direnmeler sonunda elde etmiştir. Direnmek de birlikle, beraberlikle olur. Bölge, ülke halkımız bu konuda geçmişte duyarlılığını göstermiştir. Bu günde göstermeye devam edecektir.

Ülkemizdeki yargı daha önce verdiği doğru kararları Erbaa’nın yaylalarında da vereceğine sonsuz güvenimiz vardır. Doğamıza, çevremize, taşımıza, toprağımıza, havamıza, suyumuza gelin canlar sahip çıkalım. Bir mazlum canlının bir damla göz yaşının altında milyonlarca zalim kalkamaz.  Yanlış yapanlara fırsat vermeden omuz, omuza bu doğal, çevre felaketine izin vermeyelim…

KAB-FED.

(Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu)