KARADENİZ ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONUNU DOĞUŞU.

KARADENİZ ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONUNU DOĞUŞU

25 Eylül 2018 saat 13 sularıydı, Merzifon Piri Baba Derneği başkanı Cengiz doğmuş beni aradı. “Akşam saat 18.00 de Merzifon da toplantı yapacağız muhakkak senin olman lazım dedi. Hayırdır nedir durum dedim. Buraya gelinci uzun, uzun konuşuruz dedi. Denilen saat de Piri Baba Derneğinde oldum. Arkadaşlar; “ Amasya valiliği, Belediye ve Üniversitenin organize ettiği Tunceli üniversitesinden Coşkun KÖKEL in ve ekibinin katılacağı Alevilere yönelik toplantı yapılacağı söylendi ” nasıl bir çalışma yürütmemiz gerektiği tartışıldı konuşuldu. (Ayrıntılı internetten sorgulanabilir.) ve basın açıklaması yapıldı.

,

“HORASAN’DAN ANADOLU’YA, HACI BEKTAŞ VELİ’DEN KEÇECİ BABA’YA, AZİZ BABA’DAN ER MAHMUD DEDE’YE ERENLER BULUŞMASI” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde, “Horasan’dan Anadolu’ya, Hacı Bektaş Veli’den Keçeci Baba’ya, Aziz Baba’dan Er Mahmud Dede’ye Erenler Buluşması” konulu konferans ve etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğe Valimiz Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, protokol üyeleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Valimiz Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada: “Çok uzun zaman önce yaşanmış bir acının insanlarımızın üzerinde bıraktığı etki ve o hala haksızlığa bir tepki olarak sürdürülen bir inanç var. Kerbela olayında olduğu gibi yapılan bir haksızlığın, adaletsizliğin üzerini zamanın kapatılması mümkün olmuyor. Bu haksızlıkların insanlar içerisinde açtığı yara her gün taze bir şekilde tekrar yaşanıyor. Böylece İslam toplumunun içerisinde çok farklı bir inanç ve ritüel oluşturmuştur. Fakat hep bir farklılığımız olmadığına vurgu yapıyoruz. Fark kavramına gelince, aynı hanenin iki evladında bile birbirinden farklı yönü bulunur. Bizim üzerinde durmamız gerekense farklılıklardan ziyade ortak yanlar olmalı. Ecdadımız çok uzun zaman önce bu toprakları yurt edindiler. Daha sonra büyük bir medeniyet kurarak huzur içerisinde yaşanan bir toplumsal yapı oluşturdular. Bugün bizlerin yaşadığı bu kıymetli topraklarda türlü oyunlar oynanmaktadır. Bunlara direnebilmek için ecdadımızın yaptığı gibi mutlaka birlik olmamız gerekiyor. Ortak taraflarımızı ortaya çıkararak bir kültür ve medeniyetin inşasını kurmamız gerekiyor. Bugün yaptığımız bu etkinlik de bu anlamda çok önemli” ifadelerine yer verdi.

Program kapsamında düzenlenen panelde Amasya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Köksal, Munzur Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Coşkun Kökel, Erzincan Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Ahmet Uğurlu yer aldı. Ayrıca program birlik duası, semah gösterileri gibi birbirinden güzel etkinliklerle sahne oldu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu toplantıya karşı bir örgütlenme gerçekleştirdik.

BASINA KAMUOYUNA

ALEVİLER BU TOPLANTIYA KATILMAYACAK

Amasya Valiliği, AKP’li Belediye Başkanlığının desteği, geçtiğimiz seçimlerde İstanbul birinci bölgeden AKP milletvekili aday adayı olan Bayram Zorgül’ün öncülüğünde 20 Ekim 2018 Cumartesi günü “Horasandan Anadolu’ya, Hacı Bektaş Veli’den Keçeci Baba’ya, Aziz Baba’dan Er Mahmut Dede’ye Alevilik Bektaşilik Kültür Günü” bir etkinlik düzenlendi. Bu etkinliğin duyurulması için geçtiğimiz hafta Alevi köy muhtarları ile Yeşilöz Köyünde bir toplantı yapıldı. Toplantıya yaklaşık otuz beş köy muhtarı, Tunceli Üniversitesi Alevi Araştırmaları Müdürü Doç. Dr. Çoşkun Kökel, Keçeci Köyü eski muhtarı ve Keçeci Baba Dergâhı Dedesi Salih Bolat, Dede Hürrem Er katılmıştı, bazı muhtarlar bu toplantıyı yapanlara tepki göstermişti.

O toplantıya katılmayacağız

20 Ekim 2018’de “Horasandan Anadolu’ya, Hacı Bektaş Veli’den Keçeci Baba’ya, Aziz Baba’dan Er Mahmut Dede’ye Alevilik Bektaşilik Kültür Günü” isimli toplantının yapılacağının duyulması üzerine Amasya, Tokat, Çorum, Samsun’da faaliyet gösteren on sekiz Alevi sivil toplum temsilcileri, kanaat önderleri Merzifon Piri Baba Kültür ve Dayanışma Derneği’nde bir araya geldi. Başta Amasya Hamdullah Efendi Cem evi, Merzifon Piri Baba Kültür ve Dayanışma Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Merzifon Şubesi, Samsun, Tokat, Çorum Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve Aziz Baba Kültür ve Dayanışma Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin aralarında bulunduğu on sekiz dernek adına Merzifon Piri Baba Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cengiz Doğmuş yaptığı basın açıklamasında amacının belli olmadığı, Alevi örgütlerini dışlayan, iktidar yanlısı kişilerce yapılan bu toplantıya katılmayacaklarını, bu toplantının doğru ve etik olmadığını belirtti. Doğmuş açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Değerli canlar, 20 Ekim 2018 cumartesi Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, Amasya Üniversitesinin destekleriyle düzenlenecek olan “Horasandan Anadolu’ya, Hacı Bektaş Veli’den Keçeci Baba’ya, Aziz Baba’dan Er Mahmut Dede’ye Alevilik Bektaşilik Kültür Günü” adı altında bir etkinlik yapılacaktır. İlk bakışta güzel bir çalışma gibi görünmekle beraber, yapılacak bu etkinliğe başta Amasya’da kurulu olan Pir Hamdullah Efendi Derneği olmak üzere hiç bir Alevi kurumuna bilgi verilmemiş ve çalışmaya dâhil edilmemiştir. Tam tersine Amasya, Suluova, Merzifon ve Gümüşhacıköy’deki kurulu tüm alevi dernekleri bilinçli olarak bu çalışmanın dışında tutulmuştur. Bu durum ister istemez biz alevi kurum ve kuruluşlarında “bu etkinlikle ne amaçlanıyor?” sorusunu gündeme getirmiştir. Yapılan bu etkinliğin içerisinde iktidar partinin temsilcilerinin aktif görev almaları da bizleri rahatsız etmiştir. Bizler aşağıda imzası bulunan alevi kurum ve kuruluşları olarak yapılacak olan bu etkinliğin toplumumuza yarar getiremeyeceği kanaatindeyiz. Bu nedenle yapılacak bu etkinliğe Alevi kuruluşları olarak katılmayacağız ve bize bağlı olan canlarımızın da katılımını uygun bulamadığımızı, kamuoyunun bilgisine

KARDENİZ ALEVİ ÖRGÜT TEMSİLCİLERİ PİRİ BABADA BULUŞTU.

22 Dernek ve Vakıf temsilcilerinden oluşan  (Muharrem ERKAN  Pir Sultan Şb.Bşk TOKAT,  Cem Sultan ERMİŞ  Pir Sultan Şb.Bşk SAMSUN, Cengiz DOĞMUŞ Piri Baba Der.Bşk.  Hamdi ÇAĞLAR  Pir Sultan Şb.Bşk HAVZA, Hüseyin ÜNVER  Haç. Bek. Veli Vakfı Bşk. SULUOVA, Dursun AYTAÇ Pir Sultan Şb.Bşk. ALMUS,  Mehmet ŞAHİN Pir Sul.şb.Bşk TURHAL,  Ali POLAT Pir Sul.Şb.Bşk. TAŞLIÇİFTLİK,  Ahmet Duran COMART  Pir Sul.Şb.Bşk. BULGUROĞLU,  Alim GARİPOĞLU  Pir Sul. Şb.Bşk. YOLKONAK,  Oğuz DENK  Hac.Bek. Vel. Vak. Bşk.Yrd. MERZİFON,  Duran AVŞİN  Haç Bek.Vel.Vak. SULUOVA, Zübeyir ZENGİN  Aşık Sitki Baba Der.Bşk. AMASYA Ali Naki BAHAR  Haç.Bek.Vel.Vak. Şb. Bşk HACIKÖY, Behzat AKSOY Rumi Hoca Sultan Der. Bşk. HACIKÖY   İbrahim CESUR Ali Pir Civan Der.Bşk. HACIKÖY, Nurettin AKSOY  Haç. Bek Vel Vak. Şb.Bşk. ÇORUM,  İlhan TEKCAN Niyaz Baba Der. Bşk. MERZİFON,  Gürsoy ZEYTİNLİ Cüneyt Baba Der. Bşk. MERZİFON)  Temsilciler 25.09.2014 Perşembe günü Saat 18 00 de Piri Baba Cem evinde bir araya gelerek aşağıdaki kararları almışlardır.

1- Biz Karadeniz Alevileri olarak sorunlarımızın Ülke sorunlarından ayrı düşünülemeyeceğini ve çözümünde aramızda oluşturacağımız güç birliğinden geçtiğine inanmaktayız.

2-Alevilerin yıllardır dile getirdikleri Cem evlerinin yasal statüye kavuşturulması, Sivas Madımak Kültür Merkezinin Utanç Müzesi olması, Zorunlu Din Derslerinin Kaldırılması, Hacıbektaş’ta Bulunan Dergâhımızın, Hünkâr Hacıbektaş’ı Veli Vakfına verilmesi,  Alevi Köylerine Cami yapımının durdurulması, Zorunlu Din Derslerinin kaldırılması, Diyanet denilen kurumun lav edilmesi. için ortak mücadele verilmesi

3- Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devletinin oluşumu için daha çok birliktelik oluşturularak eğitim çalışmalarının hızlandırılması sağlanması

4-Din Devletini bize dayatmak isteyen anlayışa karşı, Çağdaş, Demokrat, Aydın İlericilerle oluşturacağımız ittifakları güçlendirmek, her türlü ayrıştırıcı, ötekileştir içi, Yok edici Asimilasyoncu politikaları deşifre edilmesi için çalışmalar yürütülmesi

5-  2 Temmuz 1993 de dünya kamuoyunun gözleri önünde diri diri yakılan 33 canımızı Sivas da her 2 Temmuzlarda bu güne kadar yaptığımız katılımı daha da artırılması için gayret Çaba göstermeliyiz. İŞİT Terör örgütünün ve Diğer Terör örgütlerinin güneydoğuda ve Ülkemizde yapmış olduğu katliamları kınamak, Bölgelerimizde basın açıklamaları yapmak 10 Ekimde Anakarada yapılacak mitinge katılım sağlanması için destek vermek.

6-  12 Eylül 2011 yılında Hacıbektaş’ta yapılan toplantıda Federasyon başta olmak üzere, AKD, PSAKD ve bir sürü dernek ve vâkıfında içinde bulunduğu yapı, Alevi inanç boyutu bu vakfın çalışmaları doğrultusunda yürütmek her türlü istenilen katkı ve yardımları  “HÜNKÂR HACIBEKTAŞI VELİ VAKFINA” Sunmak.

7- Alevileri Kürt, Türk, Laz, vs bölmek parçalamak isteyenler tek vücut olup 72 millete aynı gözle baktığımızı her yerde her zaman haykırmak

8- 3 ayda bir Tokat, Amasya, Samsun, Çorum, Ordu da eşgüdüm toplantılarını artırmak bölgemizde yapılacak etkinliklerde kurumlar arası yardımlaşmayı artırmak

20 EKİMDE AMASYADA MÜRŞİDİMİZ, HAMDULLAH ÇELEBİ DERNEĞİNDE TOPLANMA KARARI ALINDI.

20 EKİM 2018 AMASYA’DAKİ ALEVİ KURUMLARININ SONUÇ BİLDİRGESİ

SONUÇ BİLDİRGESİ

Bu toplantıya ABF Genel Bşk. Hüseyin GÜZELGÜL, Hacıbektaş Veli Vakf. Gen.Bşk. Ercan GEÇMEZ Pir Sultan Abdal Kültür Dernekler Genel Başkanı Gani KAPLAN da katılmıştır. Sonuç bildirgesinin hazırlanmasında katkı sunmuşlardır.

Amasya’da erenler meydanında, Hamdullah pirimizin divanında aşağıda isimleri yazılı kurum temsilcileri olarak toplanmış bulunuyoruz.   Bugün burada bir yanda Alevi kurumlarının temsilcileri var, diğer tarafta Aleviliği ve Alevileri Alevilere rağmen konuşanlar, Alevilerin demokratik, inançsal hak, taleplerini görmezden gelerek konuşanlar, Alevileri yok sayanlar var. Hamdullah Çelebi’ye yaptıkları gibi hala bize tövbe ettirmeye çalışıyorlar.  O günde bu günde hala bizi din dışı sayıyorlar.

Alevilerin yaşamına geriye doğru baktığımızda hiçbir dönemde kolay olmamıştır.  Bizlere yolun yüklediği görev, daha örgütlü kurumlar, bireyler arası iletişimi sıklaştırarak sorun, sıkıntı, problemleri kısa sürede bertaraf etmek olacaktır.

Yüzyıllardır Anadolu’nun bağrında Yol uluları tarafından yoğrulmuş,  Hünkâr Hacı Bektaş döneminde ocaklar yeniden tüttürülerek Hindistan kadar dervişler gönderilmiş o dönemde bölgemizde fazlası ile nasibini almıştır.  Bunu günümüz koşullarında “edep, erkân, yol” kavramını farklı açıklamaya kalkan fırsatçı, çıkarcı, asimilasyon düşünceleri bağrında taşıyan her türlü çalışmalara karşı biz yollun hizmetçileri olarak karşı çıkmalıyız ve karşı çıkacağız.

Hamdullah Çelebi, Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin soyundandır. O dönemde Osmanlının inanç üzerindeki baskılarına karşı “yol” her şeyden uludur diyerek, doğru bildiklerini kadının huzurunda korkmadan savunmuştur. Bir anlamıyla ser vermiş sır vermeyerek,  halkı Sünnileştirme çabalarına tepkisini yol erleriyle göstermiş idamla yargılanmış, idam edilirse Anadolu’da çıkacak isyanı bastırmanın zor olacağını anlayan 2. Mahmut yargılayan kadılara ferman göndererek Amasya ya sürgün edilen, Mürşit postunda oturan mücadele eden pirimizdir. Ömrünün geri kalanını sürgünde geçirmiştir. Hamdullah Çelebi’ye yapılanlar Alevilere yapılan zulmün, baskı ve yok etme politikalarının en somut örneğidir. Gelinen noktada Osmanlının bu asimilasyoncu baskıcı politikalarını bu günde yaşamaya devam etmekteyiz Bu toplantının burada yapılması son derece önemlidir.  İkinci Mahmut Alevi dergâhlarına Nakşibendî imamları atamış, dergâhı camiye çevirmişlerdir.

Bu gün yol ulularımızdan almış olduğumuz, haklının yanında, zalimin karşısında durma bilgisi bilinci ile tarihsel süreç içerisinde gelişmeleri en ince ayrıntılarıyla gözden geçirmekteyiz.  Biz Aleviliği de tarihimizi de yolumuzu ve erkânımızı da çok iyi biliyoruz.  Kimse bize Alevilik dersi vermeye kalkmasın.  Bize Alevilik dersi vereceklerine toplumun demokratikleşmesi, laik, sosyal, hukuk devleti olması,  eşitlik ve özgürlüğün sağlanması için çaba harcamaları gerekir. Bugün burada İnancımıza, kültürümüze yönelik yapılan saldırılara karşı bir arada durarak önemli kararlar almak için toplanmış bulunuyoruz.  Bu asimilasyoncu politika günümüzde ivme alarak daha da hızlı bir şekilde sürmektedir.

 11 KASIM 2018

HAVZA PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEGİNDE BÖLGE BİLEŞENLERİ İLE BİR TOPLANTI DAHA YAPILDI. AYRICA TEMEL HEDEFLERİMİZ ŞUNLARDIR.

-Alevilik siyaset üstüdür, hiçbir şekilde siyasete, ticarete, alet edilemez.

–Alevi sivil toplum örgütleri olarak her türlü ötekileştirmenin, ayrışmanın, asimilasyonun karşısında gerekli önlemleri alacaktır.                                                                                                                                                            –Alevi sivil toplum örgütleri olarak, eşit yurttaşlık talepleri konusunda ortak mücadele edeceğiz.

–Toplumda öncelikle demokrasi, laiklik, paylaşım ve adalet sorunu vardır.  Bu sorunlar çözüme kavuşmadan Alevilerin sorunları çözüme kavuşması olanaklı değildir.  Alevi sivil toplum örgütleri olarak öncelikle mücadelemiz, demokrasi, laiklik mücadelesi olacaktır.

–Eğitimin dinselleştirilmesi, çağdaş bilim ilkelerinden uzaklaşması,  bütün okulların imam hatip yapılarak Alevi çocuklarının buralara gitmeye zorlanması, Alevi köylerine cami yaptırılması Alevi asimilasyonuna hizmet etmektedir.  İddia edildiği gibi din dersi din, inanç, kültür dersi,  mezheplerin tanıtıldığı, öğretildiği bir ders değildir. Hanefi mezhebinin eğitimidir.

–Aleviliğin öğretildiği, tanıtıldığı toplantılar, eğitim çalışmaları gençlere yönelik daha da ağırlık verilmelidir. “Hünkâr Vakfının çıkardığı Erkanların eğitimi yapılmalı gençler geleceğe bu inanç bilgisini taşıyan unsur olduğu unutulmamalıdır. Unutulmamalıdır.                                       –      .                – Alevilere Alevilik öğretme, Aleviliğin sağa, sola, şuraya, buraya yaslama çabalarına son verilip, Aleviliğin özüne, özgün yapısına dışarıdan müdahale edilmemeli, edildiğinde buna izin verilmemeli.

–Siyasi iktidar Alevilerin asimile edilmesinin yönündeki projelere,  uygulamalara, ayrıştırma ve ötekileştirme politikalarına derhal son vermelidir. ,                                                   –   .               -12 Eylül darbecilerinin getirdiği, mevcut siyasi iktidarların uyguladığı zorunlu din dersi uygulaması derhal kaldırılmalı, ,                                                                         .               .              –             .-Alevilerin Devletten aldığı hizmetlerde ayrımcılığa uğramadan eşit vatandaşlık haklarına sahip olmaları sağlanmalı,  Alevi çocuklarının kamuda istihdamı konusunda uğradığı ayrımcılığa bir an evvel son verilmelidir.                                                             .                        –—–              -Alevi dergâhları tekrar Alevilere,  gerçek sahiplerine teslim edilmelidir.  Madımak oteli utanç müzesi yapılması için mücadele edilmeli, eşit yurttaşlık taleplerinden asla vaz geçilmeyecektir.                                                                                                                           –—-                 –Alevi sivil toplum örgütleri bölgesel güç birliği yapmaları, bölgenin sorunlarını takip etmeleri, bölgenin sorun, problem, ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yürütmelidir. -.                –——–                  -Hünkâr Hacı Bektaş Veli Dergâhı ve ocak sistemi Aleviliğin merkezidir. Bu merkezin dışında Alevilere yönelik gerçekleştirilen çalışmaların Alevilerin nezdinde bir önemi, değeri yoktur.          –                  ,

 1. HAMDULLAH ÇELEBİ KÜLTÜR DERNEĞİ
 2. TOKAT PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ
 3. KOCACIK        “                  “                        “
 4. TURHAL          “                “                        “
 5. ALMUS          “                 “                       “
 6. TAŞLIÇİFLİK    “                “                      “
 7. BULGUROĞLU ÇİFLİĞİ “                        “
 8. YOLKONAK                     “                      “
 9. HAVZA                          “                         “
 10. SAMSUN                     “                         “
 11. KALEARDI                “                         “
 12. AMASYA                 “                          “
 13. TURHAL YAVŞAN CEMEVİ
 14. AKTEPE ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ ŞUBESİ
 15. ZİLE AKD
 16. SULUOVA AKD
 17. ORDU AKD
 18. MEÇİTÖZÜ AKD
 19. ÇORUM AKD
 20. OSMANCIK AKD
 21. SULUOVA HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ŞUBESİ
 22. MERZİFON HBVAKV
 23. ÇORUM HBVAKV
 24. HACIKÖY HBVAKV
 25. ÜNYE ALEVİ KÜLTÜR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
 26. KİRAZBELİ CEMEVİ
 27. ABACI KÖYÜ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
 28. GÜMÜŞHACIKÖY ÇÜNEYT BABA DERNEĞİ
 29. NİYAZBABA DERNEGİ
 30. PİRİBABA KÜLTÜR DERNEĞİ
 31. UYGUR KASABASI KÜLTÜR DERNEĞİ

,,,

KARADENİZ ALEVİ MEÇLİSİNİN HAVZA SONUÇ BİLDİRGESİ

 • Geçmiş yıllardan günümüze miras gibi bırakılan kadın-erkek ayrımına son verilerek yarınlarda pozitif ayrımcılığın olmadığı çağdaş, demokratik, laik bir toplum yaratılması için acil örgütlenmelere hız verilerek kara denizde hayata geçirilmelidir.
 • Hamdullah çelebi Derneğinde yapılan toplantıda da oy birliği ile uygulanmasına karar verilen erkânlar uygulanmalı, hakka yürüme erkânı konusunda hızlı bir çalışma yürütülmelidir.
 • Alevi örgütleri olarak kendi yapılanmamız içerisinde bir yıllık çalışma programı düzenlenerek, eğitim çalışmalarına başlanmalıdır.
 • Kurumsal bir kimlik oluşturulması konusunda bir çalışma başlatarak, taslak tüzük çalışmaları başlatılıp 2 Aralık ta orduda yapılacak toplantıda sunumu yapılmalıdır.
 • Bölgemizde aktif çalışan alevi kurumlarına yer verilmesi sağlanmalıdır. ABF hantal bir durumdadır. Alevilerin sorun sıkıntı problemlerine çare olamamaktadır. Bölgelerde federasyonlar oluşturularak, yurt genelinde çatı örgütü olarak konfederasyon yapılanmasına gidilmelidir.
 • Günümüzün mürşidi ile gerekli iletişim daha güçlü bir hale getirilip, gerekli temas kurularak, yolumuzun gereği, talip rehber, dede,mürşit kapısı öğretisi gelecek kuşaklara aktarımı yapılmalıdır.
 • Cem evleri amacının dışında kullanılmamalıdır. Siyaset üstü kurumsal kimliğimiz korunmalı, ülkede misyonumuz gereği yapmamız gerekenler, acil olarak noksanlıklar giderilerek ses e dönüşümü sağlanmalıdır.
 • Bu yapının oluşumunda; Veliyettin Hürrem ULUSOY un görüş önerileri göz önünde tutularak adım atılması sağlanmalıdır.
 • Bölgemizde Alevilere yönelik haksız uygulamalarda daha duyarlı bir hale gelerek ortak bir ses olma yolu açılmalıdır.

KARADENİZ BÖLGESİ ALEVİ FEDERASYONU KURULUŞ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI ORDU 16.12.2018
Karadeniz Bölgesi Alevi Federasyonun kurulması amacıyla Çorum,, Amasya,, Tokat,, Samsun, ,Ordu ve Trabzon da çalışmalarını sürdüren Alevi Dernek ve Cem Evleri Yöneticilerinden oluşan 275 kişinin katıldığı toplantı 16.12.2018 günü Ordu AKD Cem Evinde gerçekleşmiştir.
Bölge Alevilerinin sorunlarına sahip çıkmak, çözüm üretebilmek ve güç birliği oluşturmak için daha önce 11.10.2018 tarihinde Havza Cem Evinde yapılan ortak toplantıda, Federasyon Tüzüğü hazırlanmasına karar verilmişti. Tüzük hakkında görüşme yapmak için Ordu da buluşan Alevi kurum temsilcileri, toplantı yönetimi için Divan Başkanlığına Muharrem ERKAN ,( Tokat Pir Sultan Der. Bşk.) Başkan Yardımcılığına Cengiz DOĞMUŞ, ( Merzifon Piri Baba Der. Bşk.) Yazmanlığa Cem Sultan ERMİŞ ( Samsun Pir Sultan Der.Bşk.) ve Birol TUTKAN (Fatsa Alevi Kültür Der.Bşk.) seçilmişlerdir. Toplantıda taslak tüzük, madde madde görüşülmüş ve Tüzük Oy Birliğince kabul edilmiştir. Federasyonun Kuruluş Süresince Başkanlığa Kurucu Olarak Muharrem ERKAN getirilmiş ve Federasyon Merkezinin  Tokat olmasına karar verilmiştir. 5 saat süren toplantı da şu kararlar alınmıştır.
— ALINAN KARARLAR —
1- Bölgemizde Dernek ve vakıf. Gibi kurumsal kimliği olmayan Cem Evlerinin bir an önce hukuki kimliğe sahip olmaları için destek ve yardım sunulmasına,
2- Yapılan etkinlik ve çalışmaların 1 yıl önceden planlanarak takvime bağlanması ve geniş kitlelere ulaşması için ortak koordinasyonun kurulmasına,
3- Federasyon kuruluşu ile ilgili yasal ve örgütlenme sürecinin Başkan Muharrem ERKAN başkanlığında oluşacak kurul tarafından yürütülmesine,
4 -Kurulması düşünülen Federasyonun yapısını oluşturan dernek sayısının 400 ün üzerinde olması durumunda, Konfederasyon gibi daha işlevsel bir yapıya kavuşmak için çalışma yapılmasına,
5- İller arası maddi-manevi, sosyal ve kültürel yardımın en üst seviyeye çıkarılmasına,
6- Bölgemizde yürütülen asimilasyonun önüne geçmek için ortak çalışma yürütülmesine,
7- Ülkemizin daha Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devleti olması için üstümüze düşen görevler konusunda gerekli çabanın gösterilmesine,
8- Bölgemizin İl, İlçe, köy ve mahallelerdeki inanç ve ritüel farklılıklarının ortadan kaldırılması için Hünkar Vakfı tarafından kabul gören yol ve Erkan’ın uygulanmasına,
9- İnanç merkezlerimiz olan Cem Evlerimizin ”Edep-Erkan” kurallarına uyması sağlanırken, derneklerin de daha demokratik yapı ve işleyişe kavuşmalarının sağlanmasına,
10- Bölgemizde bir” İnanç Kurulu’ ‘oluşturularak inanç konularında yaşanan sorunlar hakkında çözüm üreterek karar alınmasına ve uygulanmasının takibine,
11- Tüm bu çalışmaları Postnişin Hürrem Veliyettin ULUSOY’un görüş ve bilgisine sunularak, önerilerinin dikkate alınmasına,
12- Çağdaş Eğitim ve Bilime önem verilerek Bölgemiz yerleşim yerlerinde bulunan Alevi kurumlarının gerçekleştirdikleri İnanç, sanatsal ve kültürel alandaki etkinlikler için iletişim, destek ve katılımın sağlanmasına,
13- İleri tarihlerde Tokat ve Çorum da yapılacak toplantı sonrasında ilk olarak 5 derneğin katılımı ile Federasyonun kurulması ve daha sonrada diğer derneklerinde katılımlarının gerçekleştirilmesine 16.12.2018 Ordu toplantısında oy birliğince karar verilmiştir.
Değerli Fatsa ve Çevre Halkına saygı ile duyurulur.
Birol TUTKAN
Fatsa Alevi Kültür ve Yardımlaşma Der. Başkanı,,

Karadeniz Alevi Meclisi Samsun’da Bir Araya geldi

  Samsun Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinde Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren 76  Alevi Derneği temsilcileri bir araya gelerek  durum değerlendirmesi yapmak amaçlı biraya gelerek toplantı gerçekleştirdiler.
Fatsa Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Birol Tutkan, 76 alevi derneği temsilcileri ile Samsun ilinde toplanarak genel kararlar aldık ve bundan sonra sık bir araya gelerek alevi meclisimiz için hep birlikte hareket etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Tutkan alınan kararları ise sıraladı; 1- Aleviler tarihsel süreç içerisinde ciddi bir asimilasyona maruz bırakılmışlardır.  Bunun sonunda nüfus kaybına uğramanın yanında yol, erkân konusunda da dejenereye maruz bırakılmıştır.  Mürşit, dede, talip ilişkileri bölgelere göre farklılıklar göstermesine rağmen özünde ciddi yaralar almıştır. Hacı Bektaş ta bulunan Mürşit Ocağı  bu yozlaşmanın önüne geçmek için ulusal ve uluslararası boyutta faaliyet  göstermekte ve bu kötü gidişatın önüne geçmek için ciddi çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalara destekler artırılmalıdır.
2-  İl ve ilçelerde bulunan bağımsız dernek ve kurumların  bir an evvel resmi statüye kavuşturulması sağlanmalıdır.
3-  Yarıyıl tatilinde Milli Eğitim Müdürlüğünün uygulamaya koyacağı, “Haydi Çocuklar Camiye”   adlı proje Alevi çocuklarına yönelik mahalle baskısını artırırken, diğer bir anlamıyla ödül adı altında Anayasamızın 2.maddesindeki “Laiklik İlkesi” bir kez daha zedelenecektir.  Hepimizin geleceği olan gençlerimize yönelik bu uygulama ülkemizde yaşayan laik, bilimsel eğitim isteyen kesimin ve biz Alevilerin kabul edeceği bir uygulama değildir. Hükümet acilen bu uygulamadan geri dönmelidir.
4- Geçtiğimiz günlerde sanatçı Deniz ÇAKIR a yönelik suçlama ve  itham, toplumu kamplaştırmaya, çatıştırmaya yönelik çirkin, kabul edilemez bir uygulamadır. Hükümetin bu tip olayları gündeme taşıyarak, toplumu kamplaştıracak tutum ve davranışlardan uzak durmalıdır. Toplumun birlik beraberliğe ihtiyacı olduğu bu günlerde oy uğruna ülkede kargaşa, çatışmaya sebebiyet oluşturacak hal ve davranışlardan kaçınılmalıdır.
5-  Karadeniz Alevi- Bektaşi Federasyonu biran evvel kurularak, inançsal  ve kültürel eğitim çalışmalarına başlanılmalıdır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti hepimizin ortak talepleri arasındadır. Bunun oluşumu için bölgemizin en ücra köşesine kadar gidilerek, gerekli örgütlenme çalışmaları bir takvime bağlanarak yürütülmelidir.
6- Bölgemizdeki  Cem Evlerinin çok olmasından dolayı, ilçe ve il merkezlerinde dernekler kurularak, o bölgedeki cem evleri temsilcilikler ile merkezlerde bulunan derneklere bağlanması sağlanmalıdır. Bu yapılırken,  inancımızın tarihsel dokusuna ait yol ulularımızın isimlerini taşıyan dernekler olmasına da dikkat edilmelidir.
7-Bağımsız dernekler bir hafta içerisinde tüzüklerini Karadeniz Alevi Bektaşi  Federasyonunun kurucu genel başkanı Muharrem ERKAN a ulaştırmaları gerekmektedir.

,

« Previous Post

3 COMMENTS ON THIS POST To “KARADENİZ ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONUNU DOĞUŞU.”

 1. Cengiz doğmuş dedi ki:

  Ellerine sağlık Muharrem başkan çok güzel olmuş. Hayırlı olsun tüm canlara…

 2. Muharrem dedi ki:

  Sağol Cengiz başkanım.